17 септември 2018 г.

Хегел за образованието и училището

Гимназиални речи на Хегел като директор на гимназията в Нюрнберг (1808–1816)

„Напредването в образованието не трябва да се смята за някакво спокойно продължаване на една верига, следващите звена на която се прибавят към по-ранните. Напротив, образованието трябва да има един по-ранен материал и предмет, над който то работи, който то променя и формира по нов начин. Нужно е да усвоим света на древността, както за да го притежаваме, така и още повече, за да имаме нещо, което да преработваме.“

Изучаването на граматиката съставлява началото на образованието по логика. Граматиката има за свое съдържание категориите, своеобразните творения и определения на разсъдъка; следователно в нея самият разсъдък започва да бъде изучаван.“

„Ако определенията на разсъдъка, тъй като ние сме разсъдъчни същества, са в нас, и ние ги разбираме непосредствено, първото образование се състои в това, да ги имаме; т.е. да сме ги направили предмет на съзнанието и да можем да ги различаваме по белези.“ (29.09.1809)

„Един от предразсъдъците, които бяха разпространени от Просвещението на по-новото време, – както впрочем то твърде често заменяше добри стари нрави и принципи с повърхностни, нямащи стойност, нещо повече, пагубни максими, защото не разбираше такива нрави и принципи, – че не трябва отрано да се внушават на младежта морални понятия и положения, както и религиозни учения, защото тя не ги разбира и получава в паметта си само думи.“

Училището стои по средата между семейството и действителния свят, и съставлява свързващото звено на прехода от семейството в света. [] Светът съставлява една общност, независима от субективното; в него човекът получава признание според ученията си и според пригодността си за една от неговите сфери, колкото повече се е отърсил от особеността и се е образовал за смисъла на едно общо битие и действане. А училището е средната сфера, която отвежда човека от семейния кръг в света, от природното отношение на чувството и склонността в елемента на каузата.“

„Както училището, така и семейството има свой дял в живота на младежта; извънредно нужно е те да не си пречат взаимно, едното да не отслабва авторитета на другото и уважението към него, а по-скоро да се подкрепят едно друго и заедно да действат, за да постигнат общата, така важна цел. От друга страна, училището има отношение към действителния свят и неговата задача е да подготви младежта за него.“ (02.09.1811)

„Нека ние, родителите и учителите, взаимно да се подкрепяме при постигането на целта да дадем морално образование на възпитаниците си; чрез това обединение на усилията ще имаме право да се надяваме да видим увенчана с успех нашата работа за възпитаването на учениците като умели, прилежни и нравствени хора.“ (30.08.1815).

Георг Хегел, „Философска пропедевтика“, С., 2004